×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 159

نویسندگان: : زهرا پایاب* . زهرا سبزی. بتول آذرتاش. علیرضا معصوم نیا

عنوان مقاله: معرفی کودک مبتلا به بیماری فانکونی با فقدان انگشت شصت

چکیده: مقدمه : آنمی فانکونی، شایعترین شکل آنمی آپلاستیک ارثی است که با نارسایی پیشرونده مغز استخوان، ناهنجاریهای مادرزادی و استعداد ابتلا به بدخیمی مشخص میشود. شایعترین ناهنجاری در آنها به ترتیب شیوع عبارت است از: ناهنجاریهای اسکلتی، پیگمانتاسیون پوستی، کوتاهی قد، میکروسفالی، اختلالات کلیوی می باشد.
هدف : ازاين گزارش مورد معرفي كودك مبتلا به آنمی فانکونی به هممراه فقدان انگشصت شصت ،بستري در مركز امزشي درماني طالقاي گرگان مي باشد.
روش کار : اين مطالعه گزارش مورد ميباشدو اطلاعات براساس بررسی پرونده و کسب تاریخچه از والدین صورت گرفته است.
یافته :بیمارپسر 6 ساله ای حاصل ازدواج فامیلیال و قل دوم زایمان دوقلویی و فرزند دوم خانواده می باشد. فرزند اول سالم و قل اول به دلیل انومالی متعدد فوت نموده است. بیمار در یک سالگی مرتبا دچار خونریزی بینی شده و حتی یک نوبت ایست قلبی داشته که با عملیات احیا نجات یافته است. که در همان زمان آزمایشات تشخیصی از جمله بیوپسی مغز استخوان انجام شده و پان سیتوپنی را نشان داده و تحت درمان بوده است .در معاینه فیزیکی اندام ها کوتاه و سر کوچک بوده و و طی بستری های مکرر و پیگیری هم اکنون تشخیص آنمی فانکونی وی قطعی شده تحت درمان با دارویی مانند اکسی متولون، ایمونو گلبولین وریدی ، پلاکت و... می باشد. کلیه مسندات از جمله آزمایشات ژنتیک ، بیوپسی ها و آزمایشات و گرافی و... موجود و ارائه خواهد شد.
بحث و نتیجه گیری : آگاه سازی خانواده ها در جهت انجام مشاوره های ژنتیک در ازدواج فامیال می تواند در شناسایی به موقع و برنامه ریزی مراقبتی کمک کننده باشد . و شناسایی به موقع بیماری در شروع زودتر درمان و افزایش سن بقا هم کمک کننده می باشد.

واژه های کلیدی: کلمات کلیدی:انمی، فانکونی، فقدان شصت، آنومالی
all right reserved,aliabadiau.ac.ir
تمامی حقوق این سایت برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول محفوظ می باشد.